İstanbul Barosu Seçimleri: Dijital Kampanyalar

İstanbul Barosu Seçimleri: Dijital Kampanyalar

Dünyanın en büyük barolarından biri olan İstanbul Barosu'nun yönetimine talip olan grupların dijital kampanyaları...

Hukuk Akademesi tarafından düzenlenen youtube yayını dün gece izledim. Zaten bir süredir Twitter'da yürütülen İstanbul Barosu seçim kampanyalarını da takip ediyordum ama moderatör Özlem Gürses tarafından sorulan ilk soru nedeniyle biraz daha detaylı inceleme ihtiyacı hissettim. Kampanyaların bugün (21 Ekim 2018) gerçekleşecek İstanbul Barosu seçim sonuçları üzerinde etkisi ne olur bilmesem de benim ilgimi çektiklerini red edemeyeceğim. Aşağıdaki yorumlarım kampanya websiteleri ve adayların ve gruplarının twitter hesaplarındaki son bir ay içerisindeki performansları kapsamaktadır. Diğer kampanya çalışmaları incelemelerimin kapsamı dışındadır.

Baro seçimlerinde 10 aday yarışıyor: Avukat Hakları Grubu adına Av. M.Gökhan Ahi, Avukat Hareketi adına Av. Dr. Başar Yaltı, Baroda Değişim ve Gelişim Hareketi adına Av. Prof.Dr. Talat Canbolat, İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu adına Av. Kaptan Yılmaz, Ortak Hedef Platformu adına Av. Cem Kaya Karatün, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu adına şu an Baro başkanlığını yürüten Av. Mehmet Durakoğlu, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Yükseliş Hareketi adına Av. Hasan Kılıç, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar adına Av. E.Eren Keskin, ve bağımsız adaylar Av. Çiğdem Koç ve Av. Fikret İlkiz. İzlediğim yayına bağımsız adaylar mazaret bildirerek katılmamıştı.

Özlem Gürses'in ilk sorusu adayların genç avukatlarla ilgili ne yapmak istedikleriydi. Tüm adaylar farklı cümlelerle gençlere önem verdiklerini, tüm sorunlarını çözeceklerini, gençleri baroda söz sahibi yapacaklarını belirttiler. Açık kaynaklardan doğrulayabildiğim kadarıyal İstanbul Barosu'nun kayıtlı 40 binden fazla üyesinin yarısından fazlası 35 yaşın altında. Hatta yaklaşık %70'i 40 yaşın altında. Bu nedenle soruya verilen cevaba göre adayların ve yönetim kurullarının yaşlarını araştırma ihtiyacı hissettim.

Açık kaynaklardan edinebildiğim bilgilere göre 44 yaşındaki Gökhan Ahi en genç aday. Kesin bilgiye sahip olmamakla birlikte Hasan Kılıç, Gökhan Ahi'ye yakın bir yaşta, daha da genç olabilir. Y.K Adaylarına baktığımız zaman ise gençlere önem vereceğini söyleyen başkan adaylarının bir çoğunun Y.K. adayları arasında gençlere pek yer vermediğini görüyoruz.

Grup AdıBaşkan AdayıYönetim Kurulu Adayları
AdıYaşYaş Ort.Yaş <=40Yaş <=35Kadın Oranı
Avukat Hakları GrubuM.Gökhan Ahi443686%50
Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Yükseliş HareketiHasan Kılıç~423993%50
Özgürlükçü Demokrat AvukatlarEren Keskin594172%70
Ortak Hedef PlatformuCem Kaya Karatün 574150%20
Baroda Gelişim ve DeğişimTalat CANBOLAT524251%40
Önce İlke Çağdaş Avukatlar GrubuMehmet Durakoğlu624821%50
İstanbul Milliyetçi Avukatlar GrubuKaptan Yılmaz475011%20
Avukat HareketiBaşar Yaltı645110%50
Av. Fikret İlkizFikret İlkiz685221%50
Av. Çiğdem KoçÇiğdem Koç46----

Yaş ortalaması 36 olan Avukat Hakları Grubu ve 39 olan Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Yükseliş Hareketi hem 40, hem de 30 yaş altı adayların temsiliyetine önem verirken, onları 41 yaş ortalaması ve yine iyi bir genç temsiliyet oranıyla Özgürlükçü Demokrat Avukatlar takip ediyor. Ortak Hedef Platformu ve Baroda Gelişim ve Değişim grupları da yaş ortalaması ve genç aday sayısıyla adil sayılabilecek bir oran yakalıyor.

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu, İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu, Avukat Hareketi ve Fikret İlkiz'in yönetim kurulu hem yaş ortalaması itibarıyla, hem de 40 yaş altı aday sayısı olarak "Gençlere önem vereceğiz" söylemini sahiplenebilecek bir tablo çizmedikleri gibi, barodaki yaş gruplarını da temsil edemiyorlar.

Yine programda kadın avukatların -özellikle stajyer avukatların- tacize uğramaları ile ilgili yapılan konuşmalar sonucu cinsiyet oranlarını da değerlendirmeye aldım. Bu konuda en çok ve en detaylı konuşan Eren Keskin'in, söyleminin karşılığını veren bir yönetim kurulu listesine sahip. 10 adayın 7'sinin kadın olduğu Özgürlükçü Demokrat Avukatlar grubunu, Avukat Hakları Grubu, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Yükseliş Hareketi, Avukat Hareketi ve Av. Fikret İlkiz %50'lik oranla takip ediyor.

Baroda Gelişim ve Değişim hareketi %40 ile fena sayılmayan bir kadın temsili sağlarken, İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu ve Ortak Hedef Platformu %20 ile baroda kayıtlı bulunan avukatların yaklaşık yarısını oluşturan kadın avukatları temsil eden bir çizgi çizmiyorlar.

DİJİTAL KAMPANYALAR

Adayların seçim sürecinde nasıl bir iletişim kurduklarını incelemek için grupların internette yürüttükleri çalışmaları inceledim. Sosyal medyada Twitter haricindeki hesapları yüzeysel olarak değerlendirip, özellikle twitter hesaplarının sadece son 1 aylık hareketlerini dikkate aldım.

AVUKAT HAKLARI GRUBU

Avukat Hakları Grubu'na sempati duyuyorum, reddetmeyeceğim. Zaten baro seçimlerine ilgim de bu nedenle başladı diyebilirim. Yıllar önce internet özgürlüğü ile ilgili çalışmalarda tanıştığım Gökhan Ahi'yi yıllardır görmesem de takip etmeye çalışırım. Aday olduğunu öğrendiğim zaman da oldukça sevindim. Yönetim Kurulu üyeleri arasında da bolca genç ve bilişim hukuku ile ilgilenen avukatlar olması ayrıca takdirimi kazandı. Fakat kampanyayı tüm bu duygularımdan azade bir şekilde analiz ettiğimi gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

ARTILAR

Avukat Hakları Grubu sade ve temiz bir logoya sahip. Seçilen bold font logoya doygunluk katmış. Twitter, Facebook, Instagram, Youtube ve Linkedin hesapları aktif şekilde kullanılıyor. Örneğin Youtube hesabında 38 video bulunuyor. Hem grubun Twitter hesabı, hem de başkan adayının twitter hesabı sürekli olarak yönetim kurulu adayları ve grup üyelerini retweetliyor. Yönetim kurulu adaylarının da başkan adayı kadar retweetlendiğini görmek, seçime girenin tek bir kişi değil, bir grup olduğu imajını güçlendiriyor. Tek bir kişiyi öne çıkarmayan bu politika seçime giren hemen her grubun baro yönetimini avukatlarla yakınlaştırma iddiasına yaklaşılacağına dair bir işaret olarak görülebilir. Başkan adayını tanıtan afiş tasarımı oldukça "cool" olduğu gibi, sosyal medyada kullanılan görsel tasarımları genel olarak oldukça başarılı.

Avukat Hakları Grubu'nun websitesi, modern olduğu gibi, negatif alanların oldukça başarılı kullanımıyla temiz bir tasarıma sahip. Baro seçimlerine giren gruplar arasında en çok veri içeren ve en düzenli websitesi olduğu gibi, adaylara ve kısa özgeçmişlerine kolayca erişilebiliyor, projeler güzel sınıflandırılmış. Bu içerik bir çok grup için sorun. Grupların içerikleri düzgün sunmaması nedeniyle, aday adlarını haber sitelerinden topladığım, cinsiyeti tespit etmek için 4-5 site gezmek zorunda kaldığım oldu. Ayrıca sitedeki manifestonun dili etkileyici, değindiği konular duruşu iyi ifade ediyor, popülizmden uzak bir dil kullanılmış.

Baronun websitesinde kendilerine ayrılan sayfada görseller, adaylar ve broşür bulunuyor. Sayfayı mümkün olduğunca doldurmuşlar. Ayrıca hem Google arama sonuçları sayfalarında, hem ilgili websitelerinde ücretli reklamlar çıkmışlar.

EKSİLER

Logo için "sade ve temiz" kavramını kullanırken, yukarıda beyaz zemin üzerine bordo/burgundi renklerden oluşan logoyu kastediyordum. Her ne kadar ben logomark ve logotype için birbirini tamamlayıcı iki farklı renk veya tamamen polikromatik bir logo tercih etsem de, ortadaki çizgiyle birlikte oluşturulmuş monokromatik bu logo da oldukça başarılı. Fakat... Fakat logonun ters versiyonunda farklı renkler kullanılmış olmasının yanı sıra, okunurluğu zorlaştırıcı düşük kontrastlı renkler seçilmiş olması eksi hanesine yazılabilir. İlla logonun tersi ile düzü arasında farklı renkler tercih edilecekse de, koyu turuncu arkaplan yerine daha açık bir turuncu, veya siyah yerine beyaz veya açık gri tercih edilebilirdi.

Koyu turuncu ile siyah kullanımı başarılı bulduğum sosyal medya paylaşımlarının da zayıf noktası. Twitter hesabında başkan kadar yönetim kurulunun da retweetlenmesini artılar hanesine yazmıştık, eksi hanesine de bunun çok çok fazla yapılması yazılabilir. O kadar çok retweet yapılmış ki, hesabın kendi tweetlerini görmek neredeyse imkansızlaşıyor. Twitterda kullanılan kapak görseli tüm ekran çözünürlükleri için planlanmadığı için slogan dahil olmak üzere önemli kısımları ekranın dışına taşıyor, görünmez oluyor. Bir de nötr olduğu için eksi bir değer yaratan tweet metinleri var. Grup hesabından atılan tweetlerin sadece metin olan kısımları biraz zayıf. Orijinal içerik üretimi yetersiz.

Websitesinin bazı sayfalarında metin-görsel ilişkileri biraz amatör duruyor. Seçim tarihi gibi önemli bir tarihle ilgili yapılan hataya ise büyük bir eksi vereceğim. Her ne kadar footerda açıkca seçim tarihi ve saati yazsa da sidebarda ve footerda bulunan gerisayım aparatı hatalı çalışıyor. Sanırım websitesini sunucu tarafında önbelleklenmiş olarak sundukları için güncel saat yanlış hesaplanıyor ve farklı saatlerde bakıldığında bile aynı güncel saat üzerinden geri sayım yaparak seçime 3 gün kala 5 gün kaldığını gösterebiliyor.

En büyük eksiyi ise görsellerin bozulmuş olmasına vereceğim. Hem websitesinin altyapısını oluşturan Wordpress, hem de Facebook, Twitter gibi platformlar, yüklenen görselleri resample ettikleri için uygun format kullanılmadığında görseller bozulabiliyor. Özellikle vektörel ve yazı içeren görseller uygun export edilmiş bir PNG yerine en çok fotoğraflar için uygun olan JPG formatıyla yüklenince, bu sistemler genelde bozabiliyorlar. Bir çok görsel için kabul edilebilir bir hata olabilse de, logonun bile tüm platformlarda bozulmuş olması kabul edilemez bir hata.

AVUKAT HAREKETİ

Avukat Hareketi, açık kaynaklardan edinebildiğim bilgiye göre 2008 yılından beri değişik dönemlerde Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu'nun İstanbul Barosu başkan adaylığına talip olan Başar Yaltı'nın 2016 seçimleri öncesi grubu antidemokratik olmakla suçlayan bir bildiriyle istifa etmesi sonucu temelleri atılan bir grup.

ARTILAR

Avukat Hareketi, logomark içermeyen sadece logotypetan oluşan bir logoya sahip. Logonun detaylarına eksiler kısmında değinecek olsam da, artılar kısmında şuna değinmek gerek: Diğer bazı grupların incelemesinde değineceğim oldukça kötü logo çalışmalarındansa, dümdüz bir yazı tercih etmeleri olumlu sayılabilir. Logoda kullanılan lacivert ve koyu kırmızı renkler dünyada farklı duygulara da hitap etse de, Türkiye'de özellikle kurumsallık ve karizmatiklik vurgusu yapıyor. Bu nedenle takım elbiseyle en çok tercih edilen kravat renkleri de bu renklerdir.

Websitelerinde bağlantı verilen Twitter, Facebook, Instagram hesapları aktif olarak kullanılıyor. Ayrıca google araması ile eriştiğim Youtube kanalları bulunuyor fakat bu mecra için üretilmiş içerik oldukça az. Başkan adayı ve grubun Twitter hesaplarında yönetim kurulu adaylarından bir kaçının retweetlendiğine denk geldim. Sadece başkanın retweetlenmemesi güzel bir uygulama.

Grubun sloganı "Bağımsız, Çağdaş, Toplumcu", baronun çoğunluğunu oluşturduğu iddia edilen ideolojilere hitap eden kelimeler seçilmiş.

Grubun websitesinde uzun metinler rahat okunabilir şekilde yerleştirilmiş. Tam beyaz zemin tercih edildiği zaman, koyu gri yazı rengi seçimi okunurluğu kolaylaştırır. Ayrıca satır araları standar 1.4 kattan daha fazla hale getirilmekle birlikte yine okumayı zorlaştıracak kadar da artırılmamış. Sitede bolca içerik bulunuyor. Başkanın ve YK adaylarının kısa özgeçmişleri sitede var.

Baronun websitesinde kendilerine ayrılan sayfada görseller, adaylar, broşür ve bir de tanıtım videosu bulunuyor. Sayfayı mümkün olduğunca doldurmuşlar. Ayrıca tanıtım videosu da başarılı sayılabilir. İnternet haber sitelerinde az da olsa orijinal içeriklerle yer bulmuşlar.

EKSİLER

Logo için dümdüz yazı kullanmanın kötü bir tasarıma göre iyi olduğunu söylesem de, oldukça tekdüze, mesaj vermeyen, pek bir duygu uyandırmayan bir logo. Sadece renk seçimiyle -ki o renk seçimi de pek yaratıcılık içermiyor- logoda fark yaratmak mümkün değil. Logoda Helvetica Neue font ailesi -veya benzer bir aile- kullanılmış. Helvetica ailesi tek bir kelimeden oluşan logotypeların bir logomarkla kombinasyonuyla veya Helvetica Neue ailesinin light ve bold stillerinin kombinasyonu ile kullanıldığı zaman göz doyurucu bir hal alabiliyor. Fakat tek bir stil - ki sanırım bu logoda sadece medium kullanılmış- sıkıcılığa sıkıcılık katıyor. Logonun websitesinde ve sosyal medya hesaplarının kapak fotoğrafı kısmında lacivert-koyu kırmızı versiyonu kullanılırken, sosyal medya hesaplarının profil fotoğrafı kısmında siyah-açık kırmızı versiyonunun kullanılması da kafa karıştırıcı. Bir logonun birden fazla versiyonu kullanılacaksa bunlar ya aynı renklerden oluşan ters çevrilmiş versiyonları (bazen bu durum dişi ve erkek olarak tanımlandığı da olur) ya tamamen farklı renklerden oluşan versiyonları veya dikey ve yatay yerleşimlerden veya logomarklı ve logomarksız tasarımlarından oluşur. Logonun aynı fikirle tasarlanması durumunda en azından aşağıdaki gibi olmasını tavsiye ederdim.

Sosyal medya paylaşımlarında kullanılan görseller de genel olarak oldukça başarısız. Çözünürlükler, seçilen renkler, efektler, yerleşimler... Elle tutulur yanı yok. Twitter hesaplarında yönetim kurulu üyeleri dışında ayrıca sıkça retweetlenen diğer bir kişinin ise disiplin kurulu üyesi olması da dikkatli bakan gözler açısından bir etik kaygı yaratabilir. Bildiğim kadarıyla kanunen çarşaf liste zorunluluğu olmasına rağmen, fiilen blok liste sayılabilecek şekilde seçim yapılıyor. Bu nedenle de disiplin kurulu üyeleri çoğunlukla yönetimle birlikte aynı gruptan seçiliyor. Böyle bir durumda en azından disiplin ve denetleme kurulu üyelerinin geri planda kalması faydalı olacaktır. Bu tweetleri atan disiplin kurulu üyesinin iyi niyetinden şüphem olmasa da, grup ve başkana bağlılık görüntüsü verebilecek paylaşımlardan kaçınmak, tarafsızlık konusunda şüphe oluşmasını engelleyecektir.

Avukat Hareketi'nin twitter hesabı da, Avukat Hakları Grubu gibi gereğinden fazla retweet yapıyor. Kendi tweetlerini görmek neredeyse imkansız. Görebildiğim tweetlerde de orijinal içerik üretimi yetersiz ve sıradan.

Facebook'ta eylem butonu "Daha Fazla Bilgi Al" buton avukathareketi.com domainine yönlendirilmiş durumda ve bu sayfa grubun sayfası değil.

Websitesi her ne kadar modern web tasarım trendlerinden sayfayı kaydırdıkça öğelerin ortaya çıkması gibi detaylara sahip olsa da, 2000'li yılların başına ait bir tasarıma sahip. Negatif alanlar içeriklerin yerleştirilmmesindeki amatörlük nedeniyle ferahlık sağlamak yerine boşluk hissi oluşturuyor. Sitede çokca içerik bulunmasına rağmen gerekli içeriklere erişmek imkansız. Adaylara ve özgeçmişlerine ulaşmak hatta başkan adayının kim olduğunu öğrenmek bile imkansız gibi. Anasayfada çok hızlı ve rahatsız edici bir efektle değişen slider dışında adaylara ulaşabilecek bir menü butonu yok. Ayrıca ulaşabildiğiniz zaman da, karşılağtınız şey bir metin değil, görsel. Görselin çözünürlük sorunları ve renk seçimleri nedeniyle de okumak oldukça zor. Ayrıca adayların bilgilerini kopyalayıp kullanarak propagandaya güç katabilecek kişilerin de işini zorlaştırıyor.

En büyük eksiyi ise görsellerin bozulmuş olmasına vereceğim. Avukat Hareketi de, Avukat Hakları Grubu gibi, yüklenirken bozulmuş görseller kullandığı gibi tamamen çözünürlüğü, renk ve kontrastı bozuk fotoğraflar da kullanmış. Bu da en büyük eksiler de biri. Slider'ı tam kaplamayan görsel kullanımları, slider'da basit bir fade efekti veya sadece slide efekti yerine "zoom-out, slide-out, slide-in, zoom-in" gibi aşırı hareketli bir efekt kullanımıyla birleşince çok dikkat dağıtıyor. Hele ki ekranda görüntülenme süresi oldukça kısa olan bu ana sliderın dışında sayfanın her yerinde, aynı zamanlayıcı ile aynı efektlerle çalışan birden fazla slider olması odaklanmayı imkansız hale getiriyor.

Son olarak: Yazıyı yayına almadan hemen önce son bir kez tüm siteleri kontrol ederken websitesinin bant genişliği kullanım sınırını aştığı için kapandığını gördüm. Site trafiğinin yaklaşık ne kadar olduğuna dair yaklaşık tahminlerime göre seçim sabahı seçime giren bir grubun sitesinin kapalı olmasına neden olan sadece 50-100 TL'lik bir harcamadan kaçınılmış olması. Bu talihsiz bir durum ve eksi hanesine yazılmayı hak ediyor.

Son olaraktan sonra son olarak: Site yayına girmiş tekrar.

BARODA GELİŞİM VE DEĞİŞİM

 • Başkan Adayı: Av. Prof.Dr. Talat Canbolat
 • Başkan Adayı Twitter: @TalatCANBOLAT
 • Grup Twitter: YOK
 • Grup Websitesi: YOK

İktidarın kamusal ve sivil her alanı hegemonya altına alma çabasının enstürmanlarından birinin her konuda dernek kurmak ve var olan dernek, vakıf oda ve borsaları ele geçirmek olduğu bilinen bir gerçek. Baroda Gelişim ve Değişim, iktidarın bu enstürmanlarından olduğunu açıkca ortaya koyuyor. Daha önceki baro seçimlerinde Hukukun Üstünlüğü Platformu adıyla seçimlere dahil olan iktidarın uzantılarından olan Hukukun Üstünlüğü Derneği de Baro seçimlerinde bu gruba destek veriyor. Tüm bunlar, sonucu avukatların oyları belirlediği sürece, kanuni veya etik olarak bir sıkıntı yaratmaz. Fakat seçimi kazanmaları durumunda savunmanın ve dolayısıyla hukukun tamamen yok edilmesine göz yumacak bir "sarı baro" ortaya çıkmasına neden olabilecekleri imajı kabak gibi ortada duruyor.

ARTILAR

Talat Canbolat'ın Twitter adresinde kullanılan neredeyse tüm görsel tasarımlar oldukça kaliteli. Neredeyse hiçbir çözünürlük problemi yok. "Logomsu" tasarımı göze hoş geliyor, harfler yerli yerinde.

Baronun websitesinde kendilerine ayrılan sayfada görseller ve adayların isimleri bulunuyor. Sayfayı mümkün olduğunca doldurmuşlar. Özellikle konvansiyonel medyanın internetteki uzantıları olan haber sitelerinde oldukça fazla yer bulmuşlar.

Bir çok avukatın seçim öncesi popülizm olduğunu düşündüğünü görsem de, Ömer Kavili'nin tutuklanmasına karşı durmaları gibi hamleler de stratejik olarak başarılı ve artı hanesine yazılabilirler.

EKSİLER

"Logomsu" var, logo yok. Yukarıda kullanmış olduğum şey aslında bir logo değil. Grubu temsil edecek işaret olarak bazen hashtag ile grubun adı kullanılmış, bazen bu tasarım kullanılmış. Grubun bir simgesinin olmaması ortada bir grup bile olmadığı imajı veriyor. Grubun adı Times New Roman'la bile yazılsa, sabit ve simgesel bir "şey" olması oldukça iyi olurdu.

Gruba ait bir twitter adresi veya bir websitesi yok. Tüm kampanya başkan adayının kişisel twitter adresi üzerinden yürütülüyor. YK adaylarının baro sicil numaralarını baro levha sorgulama sayfasına girmeden yüzlerini görmek mümkün değil, özgeçmişlerini bulmaksa mümkün değil. Talat Canbolat'ın twitter hesabından paylaşılan tüm içerikler sadece Talat Canbolat'ı öne çıkartıyor. Bir de bir retweet gördüm ki çok yavan duruyor. "Anadolu Hukuk Hareketi" adı altında fiziki bir karşılığı olmadığına emin olduğum bir grup adına genel kuruldan 1 gün önce açılmış bir twitter hesabından açıklanan destek tweeti retweetlenmiş. Bu tarz "gaza getirme" açıklamalarının çok kullanıldığını gördüm, bunun sahte gruplarca da yapıldığını gördüm ama ilk kez bir sahte grubun arkasının bu kadar boş olduğunu görüyorum.

Daha yazılabilecek bir çok eksi var, lakin bunların hepsi neredeyse hiçbir şeyin olmaması üzerine... İktidar medyasının desteği ve Canbolat'ın twitter hesabı dışında dijital dünyada neredeyse hiç varlıkları yok. Profesyonel tasarımlar kullanan nadir gruplardan biri olarak dijital dünyada bu kadar boş bir kampanya yürütmeleri benim için anlaşılamaz bir durum.

İSTANBUL MİLLİYETÇİ AVUKATLAR GRUBU

2012 yılında kurulan İMAG ilk başkan adayı gibi bu seçimlerde de ellili yaşlarına varmamış bir aday göstermiş. Attıkları bir tweette kendilerini "milliyetçi ve mukaddesatçı" olarak tanımlıyorlar. Her ne kadar MHP'ye yakın gözükseler ve YK adayları arasında doğrudan partiyle bağı olan isimler de olsa, fikri olarak bağımsızlığa sahip oldukları imajını koruyorlar. Örneğin başkan adayının MHP'nin af teklifine çeşitli eleştiriler içeren bulunduğu tweetleri ve retweetleri var. Muhtemelen de bu nedenle, sonuçları kötü etkilemesi mümkün olacak şekilde MHP tarafından milliyetçilikten "aforoz" edildiler.

ARTILAR

Kuruluşundan beri kullandıkları slogan "Efendileri olmadı", Molierac'ın sıkça kullanılan sözlerinden bir alıntı. Slogan hedef kitle açısından güzel seçilmiş. Yukarıda belirttiğim fikri bağımsızlık imajı da bu sloganı güçlendiriyor. Kampanya yürüten bir grubun websitesi için, full-page slider kullanmaları iyi fikir. Websitesinde adayların kısa özgeçmişleri bulunuyor. Hem başkan adayının hem de grubun twitter hesapları YK adaylarını da retweetlemiş.

Baronun websitesinde kendilerine ayrılan sayfada oldukça detaylı bir broşür bulunuyor. Başka hiçbir yerde bilgilere ulaşmanın pek mümkün olmadığı düşünülürse, en azından bunu bulabilmek oldukça yararlı. İnternet medyasında az yer bulmuş olmakla birlikte, uzantıları olan haber sitelerinde oldukça fazla yer bulmuşlar.

EKSİLER

Yukarıdaki logo websitelerindeki logo. Çok kötü bir logo. Sadece seçime giren gruplar arasında değil, muhtemelen dünyadaki en kötü 1000 logo arasına girecek kadar kötü bir logo. Clipart bir terazi, yerleşimi, seçilen font ve font stili nedeniyle oldukça zor okunacak "İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu" yazısı, bu yazıyla neredeyse iç içe geçmiş bir hilal, clipart terazi altında içiçe geçmiş bir 2012 yazısı, sıfır negatif alanlı çerçeveli bir tasarım... Korkunç. Grubun Twitter hesabının profil fotosunda bulunan logo aynı fikirle daha profesyonelce tasarlanmış. Ellerinde böyle daha iyi bir alternatif varken, neden diğer tüm tasarımlarında içiçe geçmiş çöplük gibi logoyu kullanıyorlar anlamak mümkün değil.

Websitesinin genel tasarımının Avukat Hareketi'nden iyi olduğunu söylemek mümkün ama neredeyse tüm içerikler görsel olarak yüklendiği için okumayı zorlaştırıyor ve metni kopyalamak imkansız. Yüklerken imajların bozulmuş olması da cabası. Yazıların font, renk, satır aralığı, paragraf aralığı, çerçeveleyen kutuyla arasındaki mesafe seçimleri... Birbiriyle oldukça uyumsuzlar. Okurken oldukça rahatsız ediyor.

ORTAK HEDEF PLATFORMU

Ortak Hedef Platformu, milli görüşçü bir temele sahip gibi gözükse de farklı renkler de içeriyor.

ARTILAR

“Hep birlikte daha güzele” ortalama bir slogan olmakla birlikte, rahatsız edici değil. Logo hiç çabalanmamış gibi gözükse de basit, temiz, anlaşılır, renk seçimi uyumlu, “Ortak Hedef” gibi uzlaşmayı çağrıştıran bir isme uyan şekilde hafif italik karakterler kullanılmış. Websitesi en üst kısmı hariç genel olarak iyi bir tasarıma sahip. Twitter hesabında kullanılan görseller genel olarak başarılı sayılabilir. Başkan adayının özgeçmişine doğrudan bir butonla erişilebiliyor olması bir artıyı hak ediyor.

EKSİLER

Websitesinin en üst kısmında menünün gradyan bir geçişle bombeli gibi gösterilmeye çalışılması sitenin genel tasarımına pek uymamış. Heleki menü üstündeki iki butona da gölgeli/3D bir görüntü verilmesi rahatsız edici. Düz, 2D tasarımın baskın olduğu sitelerde bu kadar abartılı bir 3D görüntü farklılaştırma sağlamak için en fazla tek bir butonda kullanılır. Fazlası, heleki bu kadar dipdibe yerleşime sahipken sitenin geri kalanından kopartıcı oluyor. Tüm bunlara rağmen adayların siteleri arasında en iyi tasarıma sahip üç siteden birisi. Sitenin içeriği oldukça zayıf. Y.K adaylarının özgeçmişlerini veya adlarını bulmak mümkün değil. Twitter'da da kendilerinden oldukça az bahsediliyor zaten. Başkan adayının özgeçmişi çok kısa. Başka kaynaklarda da uzununa ulaşmak pek mümkün değil. Websitesinde Instagram ve Facebook hesapları da olmasına rağmen, hesaplar bomboş, hiçbir şey paylaşılmamış.

Sosyal medya görsellerinin genel olarak başarılı olduğunu söylesem de, renk çeşitliliği sağlamak adına çok kötü renk kombinasyonlarla hazırlanmış ve bu nedenle göz yoran versiyonları da mevcut.

Bir çeşit logo haline getirilmiş olan sloganın font seçimi aynı logonununki gibi başarılı olsa da, ü harfi yerine ay-yıldız kullanımı oldukça amatörce gözüküyor. İlla bir ay-yıldız yerleştirilecekse bile, biraz daha üzerinde çalışılmalıydı.

Baronun websitesinde kendilerine ayrılan sayfada sadece logoları var. En azından aday listesi orada açıkça yayınlanabilirdi.

ÖNCE İLKE ÇAĞDAŞ AVUKATLAR GRUBU

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu, Çağdaş Avukatlar Grubu'ndan ayrılan, 16 yıldır baroyu yöneten grup. Bundan, ideolojik duruşları kesişen avukat sayısının baroda yüksek sayıda olduğu çıkarılabilir. Zira baro seçimleri de genelde siyasi parti yakınlıkları ve grup aidiyetleri üzerine kurulu gözüküyor.

ARTILAR

Logoları İMAG'ınkinden iyi. Başka artısı yok.

EKSİLER

Çok kötü bir logoları var. İMAG logosundan iyi kabul etmemin tek nedeni biraz daha ferah alana sahip olması. Bunun dışında oldukça kötü. 1975 tarihi bulunan logo, 1975'te yapılsa bile muhtemelen daha güzel ve profesyonel olurdu. Hele o Ç, A, Ğ harflerinin etrafındaki beyaz kontur... Gerçekten söyleyecek söz bulamıyorum. Word'de mi hazırlıyorsunuz bu logoları, nedir? Hele bir de bu kötü logonun bir de her yerde kötü çözünürlükle kullanılması... İnanılmaz. Sosyal medya görselleri tartışılmaz şekilde kötü. Seçime giren gruplar içerisinde daha kötüsünü kullanan yok. Websitelerinin bir menüsü bile yok. Anasayfa boş. Hiçbirşeye ulaşmak mümkün değil. İçerik var mı yok mu ondan bile emin olamıyorum. Şu an bu haldeyim:

ÖNCE İLKE ÇAĞDAŞ AVUKATLAR GRUBU YÜKSELİŞ HAREKETİ

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu'ndan sanırım tam ayrılmadan ayrı bir aday çıkartan bir grup. Grubun başkan adayı var olan İstanbul Barosu yönetiminden. 16 yıldır yönetimde bulunan grubun ne kadarını arkalarına aldıklarını bilmesem de, bazı ortamlarda kazanması en yüksek grup olarak gösterildiğini duydum. Tabi İYİP'in de MHP'nin tüm oyunu alacağına inanılıyordu.

ARTILAR

Ayrıldıkları Önce İlke ÇAĞ grubu ile aynı logoyu kullansalar da, ya tekrar çizdirmişler veyahut zaten kullanılanlar arasından iyi birini seçmişler. Logoyu hala çok kötü bulsam da en azından biraz daha iyi çizilmiş. Websiteleri sade olmakla birlikte okumayı zorlaştıran veya göz yoran öğe neredeyse yok. Projeler iyi sınıflandırılmış.

Facebook, Twitter ve Instagram hesapları ayrı ayrı dolu dolu kullanılıyor.

EKSİLER

Logonun ne kadar kötü olduğu ile ilgili eleştirilerim zaten ana grupla ilgili yorumlarda var. Web sitesi ile ilgili gözüme çarpan tek sorun aday listesinin imaj olarak yüklenmiş olması. Sosyal medya görsellerinde renk seçimleri ve/veya yazı arkaplanı olarak kullanılan sarı zeminin yerleşimi gözümü rahatsız ediyor. Ama çok büyük bir eksi getirecek kadar kötü değil sanırım.

ÖZGÜRLÜKÇÜ DEMOKRAT AVUKATLAR

 • Başkan Adayı: Av. Eren Keskin
 • Başkan Adayı Twitter: @HKeskinEren1
 • Grup Twitter: YOK
 • Grup Websitesi: YOK

ÖDAV, HDP çevresi ve bazı sosyalist gruplarca örgütlenen bir grup. Özgürlükçü Hukukçular Platformu'nun devamı/uzantısı. Başkan adayları Eren Keskin, grup bağlarıyla anılamayacak kadar önemli bir sivil toplum ve insan hakları savunculuğu geçmişine sahip. Bu nedenle grubu oluşturan öğelerin dışında da bir çok kişinin Eren Keskin'i desteklediğini duydum. Twitter'da @rukeng_ adlı kullanıcının uyarısıyla ÖDAV'a ait bir twitter hesabı ve bir instagram hesabı bulunduğunu öğrendim. Daha önce bulamama nedenim, hem Eren Keskin'in twitter hesabında mentionlanmaması, hem de aramalarda karşıma çıkmamasıydı. Bu verilerle bu kısmı yayın tarihinden bir gün sonra tekrar güncelledim.

ARTILAR

Baronun websitesinde kendilerine ayrılan sayfada bulunan özgeçmişler gibi detaylar bulunuyor.Ayrıca baro sayfasında bulunan broşür düzenli bir tasarıma sahip.Logo yaratıcı olmadığı gibi çok çekici de değil fakat diğer bir çok grubun aksine tüm hesaplarda tutarlı olarak kullanılmış ve çözünürlük problemi de yok. Grubun twitter, facebook ve instagram hesapları bulunuyor. Instagram gerçekten Instagram gibi kullanılıyor, fotoğraf yoğunluklu, sadece afiş dolu değil. Grubun Twitter ve Facebook hesapları çok yaratıcı içerikle dolu olmamasına rağmen, aktif ve ne yapıldığına dair bilgi içeren şekilde kullanılmış.

EKSİLER

Baro sayfası dışında neredeyse hiç düzenli bir içeriğe sahip değiller. Gruba ait bir websitesi yok. Eren Keskin'in kişisel twitter hesabı da seçime giren bir adaymış gibi yeniden düzenlenmemiş. Aday olduğunu önceden bilmeden twitter hesabına bakan birisi kolay kolay anlayamaz. Kısacası, ÖDAV dijital alanda neredeyse yok.

AV. FİKRET İLKİZ

 • Başkan Adayı: Av. Fikret İlkiz
 • Başkan Adayı Twitter: @avfikretilkiz
 • Grup Twitter: YOK
 • Grup Websitesi: YOK

Cumhuriyet Gazetesi, ifade özgürlüğü davaları gibi davalardan tanınan Fikret İlkiz'in tüm kampanyası kendi kişisel hesapları üzerinden yürütülüyor.

ARTILAR

Baronun websitesinde kendilerine ayrılan sayfada özgeçmişler gibi detaylar bulunuyor.

EKSİLER

Fikret İlkiz'in dijital ortamda tüm çalışması bir kaç fotoğraf atmak ve bir kaç düz metin yayınlamaktan ibaret. Plansız, çabasız, dijitalin sadece yan ürün olduğu bir kampanya yürütülüyor belli ki.

AV. ÇİĞDEM KOÇ

 • Başkan Adayı: Av. Çiğdem Koç
 • Başkan Adayı Twitter: @cigdemkc
 • Grup Twitter: YOK
 • Grup Websitesi: YOK

Çiğdem Koç, belli ki bir protesto olarak bir adaylık süreci yönetiyor. Belirli iletmek istediği mesajlar olduğu ve bunları iletecek ortamı yarattığı kesin. Bu nedenlerle yukarıda diğer adaylara yaptığım değerlendirmelerden azade tutuyorum kendisini.

SONUÇ

Neredeyse tüm adayların çok da mükemmel bir kampanya yürütmediklerini düşünmekle birlikte, birinci sıraya Avukat Hakları Grubu'nu, ikinci sıraya Önce İlke ÇAĞ Yükseliş Hareketi'ni, üçüncü sıraya ise Ortak Hedef Platformu'nu yerleştirmek mümkün. Bunun nedenlerini daha fazla irdelemeye niyetliyken, İstanbul Barosu seçim sonuçları düşmeye başladı. Belki bir devam yazısı, belki bir düzenleme ile daha sonra devam ederim.

Bu yazı 21-10-2018 tarihinde yayınlanmış, 22-10-2018 tarihinde değiştirilmiştir.

BİR DE BUNU OKU
Merkezsizleştirilmiş Ekonomiler ve Devletlerin Dijital Nakitleri

Merkezsizleştirilmiş Ekonomiler ve Devletlerin Dijital Nakitleri

Devlet müdahalelerinden kaçınmaya çalışan dijital aktivistler, interneti tamamen devletlerin kontrolü dışına çıkarmayı amaçlıyor.

DEVAMINI OKU